Blog

Spend Smart. Eat Smart.

Vending Machines Eat Money

When I go by a vending machine, it is tempting to stop for a snack. But, just like everything, prices have gone up. If I buy a $.75 item every day, it adds up to $3.75 per week and $195.00 in a year. I can think of lots of things to do with $195.00—like getting several massages, or taking my family out for a special treat.

Spend Smart. Eat Smart.

Am I spending too much on groceries? Part III

As I looked at my sister’s grocery receipts, I noticed she bought lots of fresh, canned, and frozen fruits and vegetables, which is great! There are not many prepackaged meals or convenience items—also a plus. The meat purchased was quite economical with the exception of chicken strips. They are generally not a smart buy in terms of nutrition and cost. 

Spend Smart. Eat Smart.

Shopping with Kids

We all know it is much easier to shop without kids along, but sometimes it can’t be avoided.

Spend Smart. Eat Smart.

100-Calorie Snacks…Convenience vs. Cost

100-calorie snack packs are a temptation when I am trying to keep my calories under control…I’m tempted because they are convenient, but I always balk at the price. Plus, most of them are higher in sugar and fat than I usually eat. Try these delicious 100-calorie options instead!

Spend Smart. Eat Smart.

When health and money values conflict…

I just hate it when my values conflict with each other. I like to eat healthy and inexpensively. Sometimes it’s easy, like buying fruits and vegetables, grains, and lean meats at the grocery and making simple, great tasting meals my way, instead of paying extra for convenience meals.

Spend Smart. Eat Smart.

Hurry-Up Baked Apples

I like baked apples, but when it’s just for me, I don’t want to heat the oven up. Our featured recipe this month, Hurry Up Baked Apples, uses the microwave to do the baking. These are great as a dessert, snack, or for breakfast.

Spend Smart. Eat Smart.

Christmas Cookies

My sister is having her annual cookie making “party” Saturday afternoon. She invites two of her friends, her daughter, and me to bring ingredients for cookies to her house. We all work together for 2-3 hours and end up with a nice variety of cookies. The conversation is always lively plus, we have lots of fun with many different tunes from cell phone timers going off all the time.

Spend Smart. Eat Smart.

It’s Not Just a Piece of Candy

As a mother of a 2 and 4 year-old, I am quickly learning about how snacks are an integral part of growing up. It seems that snacks are not only available to children for nutrition, but are a necessity for social gatherings and fun.

Spend Smart. Eat Smart.

Healthy Snacks for Kids Don’t Have to Cost More

I am not against my children having cupcakes for a friend’s birthday or candy here and there…it’s all about teaching balance. However, I do feel that I have to be stricter about the snacks that I provide for them at home, just due to the fact of all the kinds of snacks they are exposed to when they are away from home. In addition, I have discovered the snacks that I have at home really have an impact on what they eat at mealtime. If they know that there are chips in the cupboard waiting for them after dinner, why would they want to eat their dinner? When it’s your family’s turn to bring snacks to school or activities opt for healthier options. You, along with the other adults, might be surprised at the children’s reaction.

Liz-Veggie-tray

Save on your 4th of July Picnic

Whether it is a Superbowl party, a bridal shower, 4th of July, or Christmas, vegetable trays are always on the table. Recently my grandparents celebrated their 50th wedding anniversary and their party was  no different; a vegetable tray was on the menu. My original instinct was to go with the convenience of a pre-made vegetable tray because I thought it would be comparable in price. Then Spend Smart asked me to compare the prices and time between homemade and purchased veggie trays. BOY WAS I SURPRISED! Preparing my own tray compared to buying the already assembled tray cost a third the cost of the assembled tray. For that savings I am willing to spend the 23 minutes it took me to prepare the vegetables.

Spend Smart. Eat Smart.

Banana Pudding Parfait

PERFECT FOR KIDS TO MAKE

Spend Smart. Eat Smart.

Let’s Party!

Let’s party! What’s the first thing that comes to your mind?